Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
Answer:
the correct statement is the first
The law of conservation of mass indicates the same amount of carbon will be found in the reactants as in the products.
Explanation:
The law of conservation of energy establishes that the masses are not destroyed, they can only be transformed.
Therefore the mass of carbon in the reactants (CO2 and H2O) must be in the products (glucose and oxygen)
so the correct statement is the first
The law of conservation of mass indicates the same amount of carbon will be found in the reactants as in the products.
From the starting depth to the surface, the vertical distance is 35 ft.
From the surface to the peak of the jump, the vertical distance is 27 ft.
From the peak of the jump to the surface, the vertical distance is 27 ft.
From the surface to the ending depth, the vertical distance is 18 ft.
Then the total vertical distance is ...
35 ft + 27 ft + 27 ft + 18 ft = 107 ft
Answer:
A title
Explanation:
Because this is middle school.
Answer:
35mA
Explanation:
Hello!
To solve this problem we must use the following steps
1. Find the electrical resistance of the metal rod using the following equation

WHERE
α=
metal rod resistivity=2x10^-4 Ωm
l=leght=2m
A= Cross-sectional area

solving

2. Now we model the system as a circuit with parallel resistors, where we will call 1 the metal rod and 2 the man(see attached image)
3.we know that the sum of the currents in 1 and 2 must be equal to 5A, by the law of conservation of energy
I1+I2=5
4.as the voltage on both nodes is the same we can use ohm's law in resitance 1 and 2 (V=IR)
V1=V2
(0.14I1)=2000(i2)
solving for i1
I1=14285.7i2
5.Now we use the equation found in step 3
14285.7i2+i2=5
