Answer : Cat will reach tree first.
Explanation :
It is given that,
Total distance between dog and tree is 30 yards. The cat has 10 yards lead. So, the distance between cat and tree is 20 yards.
Speed of cat is 6 Yards/ sec.
Speed of dog is 8 Yards/sec.
speed of cat is, 


Now, speed of dog is, 


It is clear that, cat is taking less time as compared with dog. So, the cat will reach tree first.
Answer:
By 16.7% or 0.167 IPM
Explanation:
Substracting the final IPM (6.088) to the initial IPM (5.921) gives us the net difference, which is how much did it increase in IPM. Multiplying this number by 100 gives us the percentual increase in the feed rate.
When resistors are connected in series, they act like
a single resistor whose resistance is their sum.
100 ohms and 400 ohms, connected in series, look like
a single resistor of 500 ohms.
Current = (voltage) / (resistance)
= (60 volts) / (500 ohms) = 0.12 A.
________________________
<span>
Current is measured by connecting a meter in series
with an energized component. In other words, a break
is made in the circuit, the meter is connected in the break,
and the current to be measured literally flows through the meter.</span>
Answer:
you have no picture
Explanation:
if it shows the arrows going towards eachother it is north and south. if it is not it will be either north and north or south and south
Answer:
The momentum of block B = 27 Kg m/s
Explanation:
Given,
The initial momentum of block A, MU = 15 Kg m/s
The final momentum of block A, MV = -12 Kg m/s
Consider the block B is initially at rest.
Therefore, the initial momentum of block B, mu = 0
According to the laws of conservation of linear momentum, the momentum of the body before impact is equal to the momentum of the body after impact.
<em> MU + mu = MV + mv</em>
15 + (0) = (-12) + mv
mv = 15 + 12
= 27 Kg m/s
Hence, the momentum of the block B after impact is, mv = 27 Kg m/s