From tables,
SVP at 30°C = 4.24 kPa
From ideal gas expressions;
n = PV/RT = (4.24*1000*450)/(8.314*303) = 757.4 moles
Now, 75% of 757.4 moles will evaporate leaving 20%. Then, 25% of 757.5 moles...
25% of 757.4 moles = 25/100*757.4 = 189.35 moles
Mass of 189.35 moles = 189.35 moles*18 g/mol = 3408.3 g ≈ 3.4 kg
Answer:
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 2.8 m/s
v = Final velocity = 0
s = Displacement
g = Acceleration due to gravity = -9.81 m/s² = a (negative as it is going up)
Equation of motion

The height to which the apple above the point of release will reach is 0.39959 m
From the ground the distance will be 1.3+0.39959 = 1.69959 m
Distance from the tree house = 5.9-1.69959 = 4.20041 m
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
The values in the option do not reflect the answer.
Answer:
Please find the answer in the explanation
Explanation:
Given that A 1.0 g plastic bead, with a charge of -6.0 nC, is suspended between the two plates by the force of the electric field between them.
Since it is suspended, it must have been repelled by the bottom negative plate and trying to be attracted to the top plate.
We can therefore conclude that the upper plate, is positively charged
B.) The charge on the positive plate of parallel-plate capacitor is constructed of two horizontal 12.0-cm-diameter circular plates must be less than 6.0 nC
Answer:
B.
Explanation:
One of the ways to address this issue is through the options given by the statement. The concepts related to the continuity equation and the Bernoulli equation.
Through these two equations it is possible to observe the behavior of the fluid, specifically the velocity at a constant height.
By definition the equation of continuity is,

In the problem
is
, then


<em>Here we can conclude that by means of the continuity when increasing the Area, a decrease will be obtained - in the diminished times in the area - in the speed.</em>
For the particular case of Bernoulli we have to


For the previous definition we can now replace,


<em>Expressed from Bernoulli's equation we can identify that the greater the change that exists in pressure, fluid velocity will tend to decrease</em>
The correct answer is B: "If we increase A2 then by the continuity equation the speed of the fluid should decrease. Bernoulli's equation then shows that if the velocity of the fluid decreases (at constant height conditions) then the pressure of the fluid should increase"
We use the equation of motion,

Here, S is the height, u is initial velocity and a is acceleration.
Given,
As acorn falls from tree, therefore we take the value of
and initial velocity
.
Substituting these values in equation of motion,

Thus, the time taken by the acorn to fall 20 feet ( 6.096 m ) is 1.12 s.