Answer:
W = 0 J
Explanation:
It is given that,
Weight of the crate, W = 100 N
Distance moved by the crate, d = 1.5 m
Let W is the work done to hold the crate 1.5 m above the ground in this way. It is given by the product of force and the displacement. Its formula is given by :

Here,
as it is lifted vertically
W = 0
So, the work done to hold the crate is 0. Hence, this is the required solution.
Answer:
Q1: 3.2km
Q2: 4.8K
Explanation:
Q1:
So db is the distance of bird, and dr is the distance of runner
db = 2vr and the distance of bird is going to be 2 times greater than the runner.
formulas: db = 2vr & db = 2dr
- db = 2dr
- L + (L - x) = 2x
- 2L - x = 2x
- 2L = 3x
- x =
L
Insert it in x =
L
(2.4km) = 1.6km
Now we use formula db = 2dr
- db = 2L - x
- db = 2(2.4km) - 1.6km
- <u>db = 3.2km</u>
Q2:
Formulas: Vr = L /Δt & Vb = db/Δt
- Vr = L/ Δt ⇒ Δt =



(Km cancel each other)
- Vb = db/Δt ⇒ db = VbΔt
- 13.6km/hr

- <u>4.8km</u>
(hr cancel each other)
Hope it helps you :)
Answer:d
Explanation:
Given systems are state of matter and do not contain any heat instead Heat is required to change Phase or raise the temperature of the particular system.
For example 600 kg of ice at 
Heat Required to convert it to water at
is

Where L=latent heat of Fusion 


Answer:
The length of a tube and number of rounds are 0.848 m and
.
Explanation:
Given that,
Wavelength 
m = 160000
We need to calculate the length
Using formula of wavelength
Laser tube behave like closed pipe



Distance traveled by pulse of light in one back and fourth trip



We need to calculate the time
Using formula for time



We need to calculate the number of round
Using formula of number of round



Hence, The length of a tube and number of rounds are 0.848 m and
.