As density = mass/volume
So
Mass = density *volume
Mass = 25,365.4 * 2.7 = 68,486.58 g
<span>Mass of the granite monument to the nearest tenth
= 68,485.6 g</span>
Answer:
Explanation:
Given that,
A light bulb has a resistance of 2.9ohms
R = 2.9 ohms
And a battery of 1.5V is applied
V = 1.5 V
We want to find the rate of energy transformed
First we need to know what rate of energy is
Rate of energy implies that we want to find power. Power is the rate at which work is done
P = Workdone / time
Then,
In electronic, the power dissipated by a resistor is given as
P = V² / R
P = 1.5² / 2.9
P = 0.7759 W
P ≈ 0.776 W
So, the rate at which electrical energy transformed in the lightbulb is 0.776 Watts