Answer:
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Explanation:
we know that
rate of fission is given as

mass = 1.0 g
avogardo number = 6.02*10^23
molar mass of isotopes 235U =235
Putting all value to get rate of emission
rate of fission 
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Answer:
75 m
Explanation:
The horizontal motion of the projectile is a uniform motion with constant speed, since there are no forces acting along the horizontal direction (if we neglect air resistance), so the horizontal acceleration is zero.
The horizontal component of the velocity of the projectile is

and it is constant during the motion;
the total time of flight is
t = 5 s
Therefore, we can apply the formula of the uniform motion to find the horizontal displacement of the projectile:

Answer:
1.034m/s
Explanation:
We define the two moments to develop the problem. The first before the collision will be determined by the center of velocity mass, while the second by the momentum preservation. Our values are given by,

<em>Part A)</em> We apply the center of mass for velocity in this case, the equation is given by,

Substituting,


Part B)
For the Part B we need to apply conserving momentum equation, this formula is given by,

Where here
is the velocity after the collision.



C: Foreclosure. People in identity foreclosure have committed to an identity too soon. Often they have simply adopted the identity of a parent, close relative or respected friend.
Answer:
The density of the sun is 4434kg/m³
This was found by dividing the mass (1.989 ×10³⁰kg) by the volume (4.486×10²⁶ m³) which was calculated using V = 4/3×pi ×r³
Explanation:
See attachment below.