Answer:
<em>0.45 mm</em>
Explanation:
The complete question is
a certain fuse "blows" if the current in it exceeds 1.0 A, at which instant the fuse melts with a current density of 620 A/ cm^2. What is the diameter of the wire in the fuse?
A) 0.45 mm
B) 0.63 mm
C.) 0.68 mm
D) 0.91 mm
Current in the fuse is 1.0 A
Current density of the fuse when it melts is 620 A/cm^2
Area of the wire in the fuse = I/ρ
Where I is the current through the fuse
ρ is the current density of the fuse
Area = 1/620 = 1.613 x 10^-3 cm^2
We know that 10000 cm^2 = 1 m^2, therefore,
1.613 x 10^-3 cm^2 = 1.613 x 10^-7 m^2
Recall that this area of this wire is gotten as
A = 
where d is the diameter of the wire
1.613 x 10^-7 = 
6.448 x 10^-7 = 3.142 x 
=
d = 4.5 x 10^-4 m = <em>0.45 mm</em>
Answer:
a) the values of the angle α is 45.5°
b) the required magnitude of the vertical force, F is 41 lb
Explanation:
Applying the free equilibrium equation along x-direction
from the diagram
we say
∑Fₓ = 0
Pcosα - 425cos30° = 0
525cosα - 368.06 = 0
cosα = 368.06/525
cosα = 0.701
α = cos⁻¹ (0.701)
α = 45.5°
Also Applying the force equation of motion along y-direction
∑Fₓ = ma
Psinα + F + 425sin30° - 600 = (600/32.2)(1.5)
525sin45.5° + F + 212.5 - 600 = 27.95
374.46 + F + 212.5 - 600 = 27.95
F - 13.04 = 27.95
F = 27.95 + 13.04
F = 40.99 ≈ 41 lb
Answer:
Part a)

Part b)

Part c)

Part d)

Part e)

Explanation:
Part a)
Angular speed is given as



Part b)
Since turn table is accelerating uniformly
so we will have




Part c)
angular acceleration is given as



Part d)
When its angular speed changes to 120 rpm
then we will have


number of turns revolved is 15 times
so we have



Part e)
now for uniform acceleration we have



Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
Answer:
U = 1794.005 × 10⁶ J
Explanation:
Data provided;
Capacitance of the original capacitor, C = 1.27 F
Potential difference applied to the original capacitor, V = 59.9 kV
= 59.9 × 10³ V
Now,
The Potential energy (U) for the capacitor is calculated as:
Potential energy of the original capacitor, U =
× C × V²
on substituting the respective values, we get
U =
× 1.27 × ( 59.9 × 10³ )²
or
U = 1794.005 × 10⁶ J