<u>Answer</u> :
A new steel plate shines but an wooden vessel does not shine because new steel plate has lustre. ... Because steel absorbs very little amount of light and reflects back the light but in case of wooden vessel it has dull appearence and reflects very little amount of light so it does not shine.
Please mark as brainliest. . . ☺
Answer:
a) 2.5 m/s. (In the opposite direction to the direction in which she threw the boot).
b) The centre of mass is still at the starting point for both bodies.
c) It'll take Sally 12 s to reach the shore which is 30 m from her starting point.
Explanation:
Linear momentum is conserved.
(mass of boot) × (velocity of boot) + (mass of sally) × (velocity of Sally) = 0
5×30 + 60 × v = 0
v = (-150/60) = -2.5 m/s. (Minus inicates that motion is in the opposite direction to the direction in which she threw the boot).
b) At time t = 10 s,
Sally has travelled 25 m and the boot has travelled 300 m.
Taking the starting point for both bodies as the origin, and Sally's direction as the positive direction.
Centre of mass = [(60)(25) + (5)(-300)]/(60+5)
= 0 m.
The centre of mass is still at the starting point for both bodies.
c) The shore is 30 m away.
Speed = (Distance)/(time)
Time = (Distance)/(speed) = (30/2.5)
Time = 12 s
Hope this Helps!!!
1) 15 / 12 = 1.25 ratio
2) to increase acceleration 1.25 times (with same F, or same engine) you have to lower mass 1.25 times
3) 1515/1.25 = 1212 kg
choose A
You did not include the quesetion, but I can help you to understand the problem and how to find the relevant information.
1) The angle of 13° with which the shark ascends meets this:
Vertical ascending velocity = 0.85m/s * sin(13°)
Horizontal velocity = 0.85m/s * cos(13°)
2) The length swan by the shark ascending meets this
Vertical ascending length = 50 m
Horizontal length, y:

From that y = 50 * tan(13°)
=> y = 11.54 m.
3) Conclusions:
1) The shark run 50 m vertically upward and 11.54 m horizontally.
2) The length of the path run by the shark may be calculated using Pythagoras' theorem:
hypotenuse^2 = (50m)^2 + (11.54m)^2 = 2633.25m^2
hypotenuse = 51.35m
So, the shark swan 51.35 m to reach the surface.
Answer:
The lighter frog goes higher than the heavier frog.
The lighter frog is moving faster than the heavier frog
Explanation:
If both frogs have the same kinetic energy when they leave the ground, the following equality applies:

Now, if the only force acting on the frogs is gravity, when they reach to the maximum height, we can apply the following kinematic equation:

When h= hmax, the object comes momentarily to an stop, so vf =0
Solving for hmax:

As the lighter frog, in order to have the same kinetic energy than the heavier one, has a greater initial velocity, it will go higher than the other.
As a consequence of both having the same kinetic energy, the lighter frog will be moving faster than the heavier frog.