The formula for potential energy is PE=mgh
It can have that high of a potential energy if it's relative height what super high.
Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
<h2>
Answer: 117.626m/s</h2>
Explanation:
The escape velocity
is given by the following equation:
(1)
Where:
is the Gravitational Constant and its value is
is the mass of the asteroid
is the radius of the asteroid
On the other hand, we know the density of the asteroid is
and its volume is
.
The density of a body is given by:
(2)
Finding
:
(3)
(4) This is the mass of the spherical asteroid
In addition, we know the volume of a sphere is given by the following formula:
(5)
Finding
:
(6)
(7)
(8) This is the radius of the asteroid
Now we have all the necessary elements to calculate the escape velocity from (1):
(9)
Finally:
This is the minimum initial speed the rocks need to be thrown in order for them never return back to the asteroid.
Answer:
5.22 x 10^5 V
Explanation:
guessed on castle learning and got it right