Answer:
No, the farmer is not able to move the mule.
Explanation:
Mass =100 kg
Force=F=800 N
The coefficient between the mule and the ground=

Static friction force,f=
Normal force=N=mg
Static friction force,f=
Using 
F<f
Static friction force is greater than applied force.
Therefore , the farmer is not able to move the mule.
<h3><u>Answer;</u></h3>
<em>Work = 125 joules </em>
<h3><u>Explanation and solution</u>;</h3>
- Work is the product of force and the distance covered. Therefore, Work = force × distance.
- Work is measured in joules.
- Work is also a change in energy, such that work is done when energy changes, so when kinetic energy, or potential energy changes the there is work being done.
Thus; kinetic energy = work done
Kinetic energy = 1/2mv²
= 1/2 × 10× 5²
= 5 × 25
= 125 joules
Hence, work done is 125 joules.
Answer:
The kinetic energy INCREASES as the roller coaster goes downhill.
Kinetic energy is greatest at POINT 2
Potential energy is greatest at POINT 1
Kinetic energy is decreasing while potential energy is increasing between points 3 AND 4
Which chart comes closest to the relationship between kinetic energy and potential energy at point 6 - CHART OF ANY POINT IN THE SAME HEIGHT AS OF 6
Explanation:
⇒As the potential energy increases , kinetic energy decreases.
⇒Potential energy here is gravitational potential energy.
⇒Thus, more we move away from the centre of the earth , more will be the gravitational potential energy or decrease in kinetic energy
Answer:
75 kgm/s
Explanation:
Impulse: This can be defined as the product of mass and change in velocity. The S.I unit is kgm/s.
From the question,
I = m(v-u)................... Equation 1
Where I = impulse, m = mass, v = final velocity, u = initial velocity.
Let the direction of the initial velocity be the positive direction.
Given: m = 5 kg, v = -10 m/s (bounce off), u = 5 m/s.
Substitute into equation 1
I = 5(-10-5)
I = 5(-15)
I = -75 kgm/s.
The negative sign tells that the impulse act in the same direction as the final velocity of the ball
Hence,
I = 75 kgm/s
Answer:
L' = 1.231L
Explanation:
The transmission coefficient, in a tunneling process in which an electron is involved, can be approximated to the following expression:

L: width of the barrier
C: constant that includes particle energy and barrier height
You have that the transmission coefficient for a specific value of L is T = 0.050. Furthermore, you have that for a new value of the width of the barrier, let's say, L', the value of the transmission coefficient is T'=0.025.
To find the new value of the L' you can write down both situation for T and T', as in the following:

Next, by properties of logarithms, you can apply Ln to both equations (1) and (2):

Next, you divide the equation (3) into (4), and finally, you solve for L':

hence, when the trnasmission coeeficient has changes to a values of 0.025, the new width of the barrier L' is 1.231 L