Answer:
a) v = √ g x
, b) W = 2 m g d
, c) a = ½ g
Explanation:
a) For this exercise we use Newton's second law, suppose that the block of mass m moves up
T-W₁ = m a
W₃ - T = M a
w₃ - w₁ = (m + M) a
a = (3m - m) / (m + 3m) g
a = 2/4 g
a = ½ g
the speed of the blocks is
v² = v₀² + 2 ½ g x
v = √ g x
b) Work is a scalar, therefore an additive quantity
light block s
W₁ = -W d = - mg d
3m heavy block
W₂ = W d = 3m g d
the total work is
W = W₁ + W₂
W = 2 m g d
c) in the center of mass all external forces are applied, they relate it is
a = ½ g
Explanation:
According to Dalton's atomic theory, all the atoms are individual, all the atoms of the same element are identical in properties and mass, the compound is formed from two or more kinds of the atoms, all the matter is made up of small atoms and the chemical reaction is a rearrangement of the atoms.
The discoveries which contradicts the components of Dalton's atomic theory from the given discoveries are:
Nuclear reactions can change an atom of one element into an atom of another element.
Atoms of a given element can have different numbers of neutrons.
Atoms contain smaller particles: protons, neutrons, and electrons.
Answer:
The following equation can be used.
(32°F − 32) × 5/9=C
Answer: -2.5
Explanation:
1/2(-5)= -2.5
-2.5(1)= -2.5
Got it right in Khan Academy. You’re welcome.