Tension may be defined as the pulling power transferred
axially through a cable, string, chain, or alike one-dimensional unceasing object,
or by separately end of a rod.
To compute for tension:
Sum the moments about the pivot:
ΣM = 0 = T * 3.5m * sin37 º - 45000N * 7.0m * cos37º
tension T = 119 434 N
When you reverse the direction of the current, the current loop generated by the magentic field is revered.
Answer:

Explanation:
Given that,
Mass of a toy, m = 0.62 kg
Horizontal force, F = 16.3 N
Force on the opposite direction, F' = 15.8 N
We need to find the acceleration of the toy.
Here, two forces are acting in opposite direction, the net force will be the difference of forces.
Net force = 16.3 N-15.8 N
=0.5 N
The formula for net force is given by :
F = ma
a is the acceleration of the toy

So, the acceleration of the toy is
.
Answer:
A
Explanation:
From a Solenoid we know that a magnetic fiel is always inversely proportional to lenght L or BL = constant

As I is constant


