This problem can be solved based on the rule of energy conservation, as the energy of the photon covers both the energy needed to overcome the binding energy as well as the energy of ejection.
The rule can be written as follows:
energy of photon = binding energy + kinetic energy of ejectection
(hc) / lambda = E + 0.5 x m x v^2 where:
h is plank's constant = 6.63 x 10^-34 m^2 kg / s
c is the speed of light = 3 x 10^8 m/sec
lambda is the wavelength = 310 nm
E is the required binding energy
m is the mass of photon = 9.11 x 10^-31 kg
v is the velocity = 3.45 x 10^5 m/s
So, as you can see, all the parameters in the equation are given except for E. Substitute to get the required E as follows:
(6.63x10^-34x3x10^8)/(310x10^-9) = E + 0.5(9.11 x 10^-31)(3.45x10^5)^2
E = 6.41 x 10^-16 joule
To get the E in ev, just divide the value in joules by 1.6 x 10^-19
E = 4.009 ev
Torque is equal position vector times (r) times force vector
(F). Since F= 10 N and r = 0.1 m, so the
torque is equal to (10 N) x ( 0.1 m) = 1Nm. The direction of the torque would
be into the screen, clockwise rotation.
Given : Initial velocity = -1.3 m/s
Final Velocity = -6.5 m/s.
Time = 25 minutes.
To find : Average acceleration.
Solution: We are given units in meter/second (m/s).
So, we need to convert time 25 minutes in seconds.
1 minute = 60 seconds.
25 minutes = 60*25 = 1500 seconds.
Formula for average acceleration is given by,

We are not given intial time, so we can take initial time =0.
Plugging values in the above formula.

= 
= -0.003467
or
.
Time taken to complete one oscillation for a pendulum is Time Period, T = 0.5 s
Frequency of the pendulum oscillation = 1 / Time Period => f = 1 / T = 1 / 0.5
Frequency f = 2 Hz
Answer:
2 x 10⁻³ volts
Explanation:
B = magnetic of magnetic field parallel to the axis of loop = 1 T
= rate of change of area of the loop = 20 cm²/s = 20 x 10⁻⁴ m²
θ = Angle of the magnetic field with the area vector = 0
E = emf induced in the loop
Induced emf is given as
E = B
E = (1) (20 x 10⁻⁴ )
E = 2 x 10⁻³ volts
E = 2 mV