Answer:
2 x 10⁻³ volts
Explanation:
B = magnetic of magnetic field parallel to the axis of loop = 1 T
= rate of change of area of the loop = 20 cm²/s = 20 x 10⁻⁴ m²
θ = Angle of the magnetic field with the area vector = 0
E = emf induced in the loop
Induced emf is given as
E = B
E = (1) (20 x 10⁻⁴ )
E = 2 x 10⁻³ volts
E = 2 mV
Answer:

Explanation:
As we know that the equation of SHM is given as

here we know that

here we have

now we have


now we have

now at t = 2.3 s we have


Answer:

Explanation:
If
-
,
are temperatures of gasses and liquid in Kelvins,
and
are thicknesses of gas layer and steel slab in meters,
,
are convection coefficients gas and liquid in
,
is the contact resistance in
,
- and
are thermal conductivities of gas and steel in
,
then: part(a):

using known values:
part(b): Using the rate equation :
the surface temperature 
and 
Similarly


The temperature distribution is shown in the attached image
<span>Answer:The weight of the door creates a CCW torque given by
Tccw = 145 N*3.13 m / 2
You need a CW torque that's equal to that
Tcw = F*2.5 m*sin20</span>
P = m * v
v = {3i - 4j} = square root (3^2 + 4^2) = 5
P = 20 * 5
P = 100 kg m/s