Nope. It's called 'centripetal' acceleration. The force that created it MAY be gravitational, but it doesn't have to be. For things on the surface of the Earth moving in circles, it's never gravity.
1000 kcal because you only get 10% of the energy of the thing you eat
When the system is experiencing a uniformly accelerated motion, there are a set of equations to work from. In this case, work is energy which consist solely of kinetic energy. That is, 1/2*m*v2. First, let's find the final velocity.
a = (vf - v0)/t
2.6 = (vf - 0)/4
vf = 10.4 m/s
Then W = 1/2*(2100 kg)*(10.4 m/s)2
W = 113568 J = 113.57 kJ
Answer:
y_red / y_blue = 1.11
Explanation:
Let's use the constructor equation to find the image for each wavelength
1 /f = 1 /o + 1 /i
Where f is the focal length, or the distance to the object and i the distance to the image
Red light
1 / i = 1 / f - 1 / o
1 / i_red = 1 / f_red - 1 / o
1 / i_red = 1 / 19.57 - 1/30
1 / i_red = 1,776 10-2
i_red = 56.29 cm
Blue light
1 / i_blue = 1 / f_blue - 1 / o
1 / i_blue = 1 / 18.87 - 1/30
1 / i_blue = 1,966 10-2
i_blue = 50.863 cm
Now let's use the magnification ratio
m = y ’/ h = - i / o
y ’= - h i / o
Red Light
y_red ’= - 5 56.29 / 30
y_red ’= - 9.3816 cm
Light blue
y_blue ’= 5 50,863 / 30
y_blue ’= - 8.47716 cm
The ratio of the height of the two images is
y_red ’/ y_blue’ = 9.3816 / 8.47716
y_red / y_blue = 1,107
y_red / y_blue = 1.11
Answer:
The force does the ceiling exert on the hook is 269.59 N
Explanation:
Applying the second Newton law:
F = m*a
From the attached diagram, the net force in object 1 is:

In object 2:

Adding the two equations:
(eq. 1)
The torque:

Where
I = moment of inertia
α = angular acceleration
If the linear acceleration is

Torque due the tension is equal:

Substituting torque, mass, in equation 1, the expression respect the acceleration is:

Where
W₁ = 75 N
W₂ = 125 N
W = 80 N

The net force is:
