The average speed can be easily calculated by taking the
ratio of distance and time. That is:
average speed = distance / time
so calculating:
average speed = 4875 ft / 6.85 minutes
<span>average speed = 711.68 ft / min</span>
To make the motor turn faster we can:
(a) increase the current
(b) use stronger magnets
(c) push the magnets closer to the coil
(d) put an iron centre piece into the coil
(e) adding more sets of coils
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C
Answer:
x = 1.63 m
Explanation:
mass (m) = 10 kg
μk = 0.3
velocity (v) = 3.1 m/s
Assuming that most of the computers weight is applied on the belt instantaneously, we can apply the constant acceleration equation below
x = 
where a = μk.g , therefore
x =
/2μk.g
x = (3.1 x 3.1)/(2 x 0.3 x 9.8)
x = 1.63 m
Answer:
2836.36 kg/m³
Explanation:
Applying,
Densty of granite(D')/Density of water(D) = weight of granite(W')/weight of water displaced(W)
D'/D = W'/W................... Equation 1
Make D' the subject of the equation
D' = W'D/W............... Equation 2.
From the question,
Given: W' = mg = 9.8(15.6/1000) = 0.15288 N, W = 9.8(5.5/1000) = 0.0539 N, Constant: D = 1000 kg/m³
Substitute these values into equation 2
D' = 1000(0.15288)/0.0539
D' = 2836.36 kg/m³