Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
Distance = speed * time, then time = distance / speed.
time = 50 / 0.4 = 125 s
Answer:
<em>radius of the loop = 7.9 mm</em>
<em>number of turns N ≅ 399 turns</em>
Explanation:
length of wire L= 2 m
field strength B = 3 mT = 0.003 T
current I = 12 A
recall that field strength B = μnI
where n is the turn per unit length
vacuum permeability μ =
= 1.256 x 10^-6 T-m/A
imputing values, we have
0.003 = 1.256 x 10^−6 x n x 12
0.003 = 1.507 x 10^-5 x n
n = 199.07 turns per unit length
for a length of 2 m,
number of loop N = 2 x 199.07 = 398.14 ≅ <em>399 turns</em>
since there are approximately 399 turns formed by the 2 m length of wire, it means that each loop is formed by 2/399 = 0.005 m of the wire.
this length is also equal to the circumference of each loop
the circumference of each loop = 
0.005 = 2 x 3.142 x r
r = 0.005/6.284 =
= 0.0079 m =<em> 7.9 mm</em>
Answer:
Check the explanation
Explanation:
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
The image is virtual
The image is upright
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
Kindly check the diagram in the attached image below.
In collision that are categorized as elastic, the total kinetic energy of the system is preserved such that,
KE1 = KE2
The kinetic energy of the system before the collision is solved below.
KE1 = (0.5)(25)(20)² + (0.5)(10g)(15)²
KE1 = 6125 g cm²/s²
This value should also be equal to KE2, which can be calculated using the conditions after the collision.
KE2 = 6125 g cm²/s² = (0.5)(10)(22.1)² + (0.5)(25)(x²)
The value of x from the equation is 17.16 cm/s.
Hence, the answer is 17.16 cm/s.