Answer:
you have no picture
Explanation:
if it shows the arrows going towards eachother it is north and south. if it is not it will be either north and north or south and south
Answer:
B. there would be a global rise in temperatures
Hence, global warming
Explanation:
hope this helped! :D
We have energy E = hc/λ, where h is Planck's constant c is speed of light and λ is the wavelength.
So Energy , 
Energy of one mol = 
Energy of one mol of photons generated from this device = 225 kJ
Answer:
Answered
Explanation:
v= 1 m/s
A= 1 m^2
m= 100 kg
y= 1 mm
μ = ?
ζ= viscosity of SAE 20 crankcase oil of 15° C= 0.3075 N sec/m^2
forces acting on the block are
F_s ← ↓ →F_f
mg
N= mg
F_s= shear force = ζAv/y F_f= friction force = μN
now in x- direction F_s= F_f
ζAv/y = μN
0.3075×1×1×1/1×10^{-3} = μ×100
⇒μ=0.313 (coefficient of sliding friction for the block)
Now, as the velocity is increased shear force also increases and due to this frictional force also increases.
Now, to compensate this frictional force friction coefficient must increase
as v∝μ
<span>As seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.
Let's assume that both Barbara and Neil start out at coordinate (0,0) and skate for exactly 1 second. Where do they end up?
Barbara is going due south at 5.9 m/s, so she's at (0,-5.9)
Neil is going due west at 1.4 m/s, so he's at (-1.4,0)
Now to see Neil's relative motion to Barbara, compute a translation that will place Barbara back at (0,0) and apply that same translation to Neil. Adding (0,5.9) to their coordinates will do this.
So the translated coordinates for Neil is now (-1.4, 5.9) and Barbara is at (0,0).
The magnitude of Neil's velocity as seen by Barbara is
sqrt((-1.4)^2 + 5.9^2) = sqrt(1.96 + 34.81) = sqrt(36.77) = 6.1 m/s
The angle of his vector relative to due west will be
atan(5.9/1.4) = atan(4.214285714) = 76.7 degrees
So as seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.</span>