Answer:
a) When its length is 23 cm, the elastic potential energy of the spring is
0.18 J
b) When the stretched length doubles, the potential energy increases by a factor of four to 0.72 J
Explanation:
Hi there!
a) The elastic potential energy (EPE) is calculated using the following equation:
EPE = 1/2 · k · x²
Where:
k = spring constant.
x = stretched lenght.
Let´s calculate the elastic potential energy of the spring when it is stretched 3 cm (0.03 m).
First, let´s convert the spring constant units into N/m:
4 N/cm · 100 cm/m = 400 N/m
EPE = 1/2 · 400 N/m · (0.03 m)²
EPE = 0.18 J
When its length is 23 cm, the elastic potential energy of the spring is 0.18 J
b) Now let´s calculate the elastic potential energy when the spring is stretched 0.06 m:
EPE = 1/2 · 400 N/m · (0.06 m)²
EPE = 0.72 J
When the stretched length doubles, the potential energy increases by a factor of four to 0.72 J
At a point on the streamline, Bernoulli's equation is
p/ρ + v²/(2g) = constant
where
p = pressure
v = velocity
ρ = density of air, 0.075 lb/ft³ (standard conditions)
g = 32 ft/s²
Point 1:
p₁ = 2.0 lb/in² = 2*144 = 288 lb/ft²
v₁ = 150 ft/s
Point 2 (stagnation):
At the stagnation point, the velocity is zero.
The density remains constant.
Let p₂ = pressure at the stagnation point.
Then,
p₂ = ρ(p₁/ρ + v₁²/(2g))
p₂ = (288 lb/ft²) + [(0.075 lb/ft³)*(150 ft/s)²]/[2*(32 ft/s²)
= 314.37 lb/ft²
= 314.37/144 = 2.18 lb/in²
Answer: 2.2 psi
Answer:2.53*10^-10F
Explanation:
C=£o£r*A/d
Where £ is the permitivity of a constant
£o= 8.85*10^-12f/m
£r=6.3
A=150mm^2=0.015m^2
d=3.3mm= 0.0033m
C=8.85*10^-12*6.3*0.015/0.0033
C=8.85*6.3*10^-12*0.015/0.0033
C=55.755*0.015^-12/0.003
C=8.36/3.3*10^-13+3
C=2.53*10^-10F
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
Answer:
U = 1794.005 × 10⁶ J
Explanation:
Data provided;
Capacitance of the original capacitor, C = 1.27 F
Potential difference applied to the original capacitor, V = 59.9 kV
= 59.9 × 10³ V
Now,
The Potential energy (U) for the capacitor is calculated as:
Potential energy of the original capacitor, U =
× C × V²
on substituting the respective values, we get
U =
× 1.27 × ( 59.9 × 10³ )²
or
U = 1794.005 × 10⁶ J