If we see the forces on the astronauts then there is only one force on each astronaut while they are in air.
This force is due to gravity of earth.
Now while the astronauts are in air and doing some activities then the net force on them is counterbalanced on them by centrifugal force.
so we can say the rate of fall of astronauts due to gravity is at same rate as the orbiting rate of the space shuttle.
this is given by

so all astronauts will experience the situation of free fall.
Answer:
Explanation:
Let the force required be F . It is applied at the top of the box . The box is likely to turn about a corner . Torque of this force about this corner
= F x 2
This torque will try to turn the box . On the other hand the weight which is acting at CM will create a torque about the same corner . This torque will try to prevent the box to turn around the corner.
This torque of weight
= 100 x 1
= 100 pound ft.
For equilibrium
Torque of F = torque of weight.
F x 2 = 100
F = 50 pounds .
Answer:
a) the maximum transverse speed of a point on the string at an antinode is 5.9899 m/s
b) the maximum transverse speed of a point on the string at x = 0.075 m is 4.2338 m/s
Explanation:
Given the data in the question;
as the equation of standing wave on a string is fixed at both ends
y = 2AsinKx cosωt
but k = 2π/λ and ω = 2πf
λ = 4 × 0.150 = 0.6 m
and f = v/λ = 260 / 0.6 = 433.33 Hz
ω = 2πf = 2π × 433.33 = 2722.69
given that A = 2.20 mm = 2.2×10⁻³
so
= A × ω
= 2.2×10⁻³ × 2722.69 m/s
= 5.9899 m/s
therefore, the maximum transverse speed of a point on the string at an antinode is 5.9899 m/s
b)
A' = 2AsinKx
= 2.20sin( 2π/0.6 ( 0.075) rad )
= 2.20 sin( 0.7853 rad ) mm
= 2.20 × 0.706825 mm
A' = 1.555 mm = 1.555×10⁻³
so
= A' × ω
= 1.555×10⁻³ × 2722.69
= 4.2338 m/s
Therefore, the maximum transverse speed of a point on the string at x = 0.075 m is 4.2338 m/s
Answer:
a. 0.000002 m
b. 0.00000182 m
Explanation:
36 cm = 0.36 m
15 cm = 0.15 m
a) We can start by calculating the air-water pressure of the bucket submerged 20m below the water surface:

Suppose air is ideal gas, then if the temperature stays the same, the product of its pressure and volume stays the same

Where P1 = 1.105 Pa is the atmospheric pressure, V_1 is the air volume in the bucket on the suface:

As the pressure increases, the air inside the bucket shrinks. But the crossection area stays constant, so only h, the height of air, decreases:


b) If the temperatures changes, we can still reuse the ideal gas equation above:


Answer:
6.5 kW
Explanation:
Input power = 20 kW = 20000 W
h = 45 m
Volume flow per second = 0.03 m^3 /s
mass flow per second = volume flow per second x density of water
= 0.03 x 1000 = 30 kg/s
Output power = m g h / t = 30 x 10 x 45 = 13500 W
Power converted in form of heat = Input power - Output power
= 20000 - 13500 = 6500 W = 6.5 kW
Thus, mechanical power converted into heat is 6.5 kW.