Answer:

Explanation:
given data:
flow Q = 9 m^{3}/s
velocity = 8 m/s
density of air = 1.18 kg/m^{3}
minimum power required to supplied to the fan is equal to the POWER POTENTIAL of the kinetic energy and it is given as

here
is mass flow rate and given as


Putting all value to get minimum power


Answer:
Ratio of length will be 
Explanation:
We have given time period of the pendulum when length is
is 
And when length is
time period 
We know that time period is given by

So
----eqn 1
And
-------eqn 2
Dividing eqn 2 by eqn 1

Squaring both side

Answer:
1.) Magnitude = 5596 N
2.) Direction = 60 degrees
Explanation: You are given that the breakdown vehicle A is exerting a force of 4000 N at angle 45 degree to the vertical and breakdown vehicle B is exerting a force of 2000 N
Let us resolve the two forces into X and Y component
Sum of the forces in the X - component will be 4000 × cos 45 = 2828.43 N
Sum of the forces in the Y - component will be 2000 + ( 4000 × sin 45 )
= 2000 + 2828.43
= 4828.43 N
The resultant force R will be
R = sqrt ( X^2 + Y^2 )
Substitutes the forces at X component and Y component into the formula
R = sqrt ( 2828.43^2 + 4828.43^2 )
R = sqrt ( 31313752.53 )
R = 5595.87 N
The direction will be
Tan Ø = Y/X
Substitute Y and X into the formula
Tan Ø = 4828.43 / 2828.43
Tan Ø = 1.707106
Ø = tan^-1( 1.707106 )
Ø = 59.64 degree
Therefore, approximately, the magnitude and direction of the resultant force on the truck are 5596 N and 60 degree respectively.
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C