Answer:
A. <u>The water decreases the friction between the floor and the feet </u>
Explanation: Think about it like this, when your in the shower and water is on your skin, you can scrub it fluidly, but when the water dries in your towel, there is more friction when your rub your skin, this is because the molecules in water aren't as compact as solids, so anything acting against it, is most likely to disperse from it.
Answer:
Explanation:
Given that,
Height of the bridge is 20m
Initial before he throws the rock
The height is hi = 20 m
Then, final height hitting the water
hf = 0 m
Initial speed the rock is throw
Vi = 15m/s
The final speed at which the rock hits the water
Vf = 24.8 m/s
Using conservation of energy given by the question hint
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ki is initial kinetic energy
Ui is initial potential energy
Kf is final kinetic energy
Uf is final potential energy
Then,
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ei = Ki + Ui
Where Ei is initial energy
Ei = ½mVi² + m•g•hi
Ei = ½m × 15² + m × 9.8 × 20
Ei = 112.5m + 196m
Ei = 308.5m J
Now,
Ef = Kf + Uf
Ef = ½mVf² + m•g•hf
Ef = ½m × 24.8² + m × 9.8 × 0
Ef = 307.52m + 0
Ef = 307.52m J
Since Ef ≈ Ei, then the rock thrown from the tip of a bridge is independent of the direction of throw
Weight expressed in Newtons is expressed in the equation whereby Weight= the mass of an object * the force of gravity. The force of gravity on earth is a constant 9.8 meters per second squared. Therefore if weight (w) = 63 N and the force of gravity is 63 N then the mass must equal 6.43 kg. Because the equation for weight is w=mg so 63 N (w) = m * 9.8 m/s^2.
A heat pump absorbs heat from the cold outdoors at 3 C and supplies heat to a
house at 20 C at a rate of 30,000 kJ/h. If the power consumed by the heat pump
<span>is 3 kW, find the coefficient of performance of the heat pump.</span>
The average current density in the wire is given by:

where I is the current intensity and A is the cross-sectional area of the wire.
The cross-sectional area of the wire is given by:

where r is the radius of the wire. In this problem,
, so the cross-sectional area is

and the average current density is
