Answer:
The electric potential at the center of the meter stick is 54 KV.
Explanation:
Electric potential (V) is given as:
i.e V = 
Where: k is the Coulomb constant, q is the charge and r is the distance.
Given: q = 3.0 μC = 3.0 x
C, r = 0.5 m
So that,
V = 
= 
V = 54000
= 54 000 volts
The electric potential at the center of the meter stick is 54 KV.
<u>Answer</u> :
A new steel plate shines but an wooden vessel does not shine because new steel plate has lustre. ... Because steel absorbs very little amount of light and reflects back the light but in case of wooden vessel it has dull appearence and reflects very little amount of light so it does not shine.
Please mark as brainliest. . . ☺
Answer:


Explanation:
As the disc is unrolling from the thread then at any moment of the time
We have force equation as

also by torque equation we can say



Now we have



Also from above equation the tension force in the string is


Answer:
2 x 10⁻³ volts
Explanation:
B = magnetic of magnetic field parallel to the axis of loop = 1 T
= rate of change of area of the loop = 20 cm²/s = 20 x 10⁻⁴ m²
θ = Angle of the magnetic field with the area vector = 0
E = emf induced in the loop
Induced emf is given as
E = B
E = (1) (20 x 10⁻⁴ )
E = 2 x 10⁻³ volts
E = 2 mV