Answer:
The net force = 0
Explanation:
The given information includes;
The mass of the crate = 250 kg
The way the helicopter lifts the crate = Uniformly (constant rate (speed), no acceleration)
In order to pull the crate upwards, the helicopter has to provide a force equivalent to the weight of the crate keeping the helicopter on the ground.
The weight of the crate = The mass of the crate × The acceleration due gravity acting on the crate
The weight of the crate,
↓ = 250 kg × 9.81 m/s² = 2,452.5 N
The force the helicopter should provide to just lift the crate,
↑ = The weight of the crate = 2,452.5 N
The net force,
=
↑ -
↓ = 2,452.5 N - 2,452.5 N = 0
The net force = 0.
Answer: the brand of paper towel
Explanation: the independent variable is the one you control in an experiment. the dependent variable would be the amount of water in the paper towel
Correct option: A
An object remains at rest until a force acts on it.
As the water moves faster, it applies greater force on the sediment, which over comes the frictional forces between the bed and the sediment. So, when the river flows faster, more and larger sediment particles are carried away. When the flow slows down, the river couldn't apply enough force on the larger sediments which can overcome the frictional force between the sediment and the river bed. So, the net force on the heavier particles become zero. Hence, the heavier particles of the load will settle out.
The strength of the magnetic field is 
Explanation:
According to Faraday's Law, the magnitude of the induced emf in the coil is equal to the rate of changeof the flux linkage through the coil:
(1)
where
N = 505 is the number of turns in the coil
is the change in magnetic flux through the coil
is the time interval

The coil is rotated from a position perpendicular to the Earth's magnetic field to a position parallel to it, so the final flux is zero, and the magnitude of the flux change is simply equal to the initial flux:

where
B is the strength of the magnetic field
A is the area of the coil
is the angle between the normal to the coil and the field
The area of the coil can be written as

where
is its radius
Substituting everything into eq.(1) and solving for B, we find:

Learn more about magnetic fields:
brainly.com/question/3874443
brainly.com/question/4240735
#LearnwithBrainly
Answer:
The <em>correct</em> statements are:
- <em>A. The electric field is nonuniform.</em>
- <em>D. Charge Q is positive.</em>
- <em>E. If charge A moves toward charge Q, it must be a negative charge</em>
Explanation:
The answer choices are:
- A. The electric field is nonuniform.
- B. The electric field is uniform.
- E. If charge A moves toward charge Q, it must be a negative charge.
- F. If charge A moves toward charge Q, it must be a positive charge.
<h2>Solution</h2>
The <em>electric field</em> is the electrostatic force per unit of charge,

around around a charge, where another charge would experience the electrostatic force.
The electric field lines are shown in a diagram with arrows ditributed radially away from a positive charge and radially toward a negative charge.
Since the arrows are away from Q, Q is a positive charge: <em>statement D.</em>
Since the size of the arrows decreases as you move away from Q the stregth of the field is not uniform: <em>statement A.</em>
Since the charge Q is positive, a negative charge would be attracted toward it: <em>statement E.</em>