Answer:
h= 161.06 m
Explanation:
Given that
Speed of the sound ,C= 343 m/s
Total time ,t= 6.2 s
lets take the depth of the well = h
The time taken by stone before striking the water = t₁
we know that


The time taken by sound =t₂

The total time
t = t₁+ t₂


Now by solving the above equation we get
h= 161.06 m
Therefore the depth of the well will be 161.06 m.
Answer:
(a). The initial velocity is 28.58m/s
(b). The speed when touching the ground is 33.3m/s.
Explanation:
The equations governing the position of the projectile are


where
is the initial velocity.
(a).
When the projectile hits the 50m mark,
; therefore,

solving for
we get:

Thus, the projectile must hit the 50m mark in 1.75s, and this condition demands from equation (1) that

which gives

(b).
The horizontal velocity remains unchanged just before the projectile touches the ground because gravity acts only along the vertical direction; therefore,

the vertical component of the velocity is

which gives a speed
of


Answer:
Explanation:
Let the force required be F . It is applied at the top of the box . The box is likely to turn about a corner . Torque of this force about this corner
= F x 2
This torque will try to turn the box . On the other hand the weight which is acting at CM will create a torque about the same corner . This torque will try to prevent the box to turn around the corner.
This torque of weight
= 100 x 1
= 100 pound ft.
For equilibrium
Torque of F = torque of weight.
F x 2 = 100
F = 50 pounds .
1) Focal length
We can find the focal length of the mirror by using the mirror equation:

(1)
where
f is the focal length

is the distance of the object from the mirror

is the distance of the image from the mirror
In this case,

, while

(the distance of the image should be taken as negative, because the image is to the right (behind) of the mirror, so it is virtual). If we use these data inside (1), we find the focal length of the mirror:

from which we find

2) The mirror is convex: in fact, for the sign convention, a concave mirror has positive focal length while a convex mirror has negative focal length. In this case, the focal length is negative, so the mirror is convex.
3) The image is virtual, because it is behind the mirror and in fact we have taken its distance from the mirror as negative.
4) The radius of curvature of a mirror is twice its focal length, so for the mirror in our problem the radius of curvature is: