Answer:
Answered
Explanation:
a) Two balls are at a distance of L/2 from the axis of rotation and one block at the center. ( center of rod).
therefore,


b) two balls at a distance L/4 at the from the axis and 1 ball at a distance 3L/4 from the from the axis.

= 
Time=speed/acceleration
Gravitaional Acceleration=9.8 m/s^2
Speed=24.5 m/s
Time=24.5/9.8=2.5 s
The correct answer is <span>3)

.
</span>
In fact, the total energy of the rock when it <span>leaves the thrower's hand is the sum of the gravitational potential energy U and of the initial kinetic energy K:
</span>

<span>As the rock falls down, its height h from the ground decreases, eventually reaching zero just before hitting the ground. This means that U, the potential energy just before hitting the ground, is zero, and the total final energy is just kinetic energy:
</span>

<span>
But for the law of conservation of energy, the total final energy must be equal to the tinitial energy, so E is always the same. Therefore, the final kinetic energy must be
</span>

<span>
</span>
Answer:
the expected distance is 4.32 m
Explanation:
given data
half life time = 1.8 ×
s
speed = 0.8 c = 0.8 × 3 ×
to find out
expected distance over
solution
we know c is speed of light in air is 3 ×
m/s
we calculate expected distance by given formula that is
expected distance = half life time × speed .........1
put here all these value
expected distance = half life time × speed
expected distance = 1.8 ×
× 0.8 × 3 ×
expected distance = 4.32
so the expected distance is 4.32 m