Answer:
option C
Explanation:
given,
energy dissipated by the system to the surrounding = 12 J
Work done on the system = 28 J
change in internal energy of the system
Δ U = Q - W
system losses energy = - 12 J
work done = -28 J
Δ U = Q - W
Δ U = -12 -(-28)
Δ U = 16 J
hence, the correct answer is option C
Answer:
Explanation:
height of pole = 15 ft
height of man = 6 ft
Let the length of shadow is y .
According to the diagram
Let at any time the distance of man is x.
The two triangles are similar

15 y - 15 x = 6 y
9 y = 15 x

Differentiate with respect to time.

As given, dx/dt = 4 ft/s

ft/s
Explain<span> why it is </span>not advisable to use small values<span> of incident ray in </span>performing experiment<span> on the</span>refraction through a glass prism<span>.</span>
Explanation:
The electric field at a distance r from the charged particle is given by :

k is electrostatic constant
if r = 2 m, electric field is given by :

If r = 1 m, electric field is given by :

Dividing equation (1) and (2) we get :

So, at a point 1 m from the particle, the electric field is 4 times of the electric field at a point 2 m.