Answer:
2.7x10⁻⁸ N/m²
Explanation:
Since the piece of cardboard absorbs totally the light, the radiation pressure can be found using the following equation:

<u>Where:</u>
: is the radiation pressure
I: is the intensity of the light = 8.1 W/m²
c: is the speed of light = 3.00x10⁸ m/s
Hence, the radiation pressure is:

Therefore, the radiation pressure that is produced on the cardboard by the light is 2.7x10⁻⁸ N/m².
I hope it helps you!
Answer:
(a) Angle of incidence for violet is more than the angle of incidence for red
(b) 2.4°
Explanation:
refractive index for violet , v = 1.66
refractive index for red, nR = 1.61
wavelength for violet, λv = 400 nm
wavelength for red, λR = 700 nm
Angle of refraction, r = 30°
(a) Let iv be the angle of incidence for violet.
Use Snell,s law
nv = Sin iv / Sin r
1.66 = Sin iv / Sin 30
Sin iv = 0.83
iv = 56°
Use Snell's law for red
nR = Sin iR / Sin r
where, iR be the angle of incidence for red
1.61 = Sin iR / Sin 30
Sin iR = 0.805
iR = 53.6°
So, the angle of incidence for violet is more than red.
(b) iv - iR = 56° - 53.6° = 2.4°
Answer:128 N
Explanation:
Sample of 3 cm and 4 mm diameter found to break under a minimum force of 128 N .
If sample is 1.5 cm long with same cross-sectional area then minimum force required to break is also 128 N because the applied force is same for any length and diameter of tendon.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.