Answer: 5.76 rads/s
Explanation:
The initial rotation is 55 rpm
1 rev = 2π radians
55 revs = 55 × 2π/1 = 345.58 radians/min
345.58 rads/min = 345.58rads/60s = 5.76 rads/s
Answer:
See explanation.
Explanation:
If each runner was holding the pole, the runner in the water side of the pole would probably be behind the other runner. Since running in knee deep is hard and makes you slower, the pole would be slanted.
We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
Not 100% but i think it'll cause the earth to rotate slightly slower, its definitely not the last one though
Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s