<u>Answer:</u>
Mass of base ball
<u>Explanation:</u>
Circumference of baseball = 2πr = 23 cm
So radius of baseball = 3.66 cm =
m
Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.
Mass of proton =
kg
Diameter of proton =
m
Radius of proton =
m
Volume of ball = 
Now substituting all values in Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.


So mass of base ball
Answer:
t ’=
, v_r = 1 m/s t ’= 547.19 s
Explanation:
This is a relative velocity exercise in a dimesion, since the river and the boat are going in the same direction.
By the time the boat goes up the river
v_b - v_r = d / t
By the time the boat goes down the river
v_b + v_r = d '/ t'
let's subtract the equations
2 v_r = d ’/ t’ - d / t
d ’/ t’ = 2v_r + d / t
In the exercise they tell us
d = 1.22 +1.45 = 2.67 km= 2.67 10³ m
d ’= 1.45 km= 1.45 1.³ m
at time t = 69.1 min (60 s / 1min) = 4146 s
the speed of river is v_r
t ’=
t ’=
In order to complete the calculation, we must assume a river speed
v_r = 1 m / s
let's calculate
t ’=
t ’= 547.19 s
Answer:
The gravitational acceleration on the planet is slightly less than g.
Explanation:
The period of a pendulum is given by:

where
L is the length of the pendulum
g is the acceleration due to gravity
The formula can also be rewritten as
(1)
In this problem, we have a pendulum which has a period of T=1.00 s on Earth. The length of the same pendulum must be shortened on the distant planet to have the same period of T'=1.00 s: this means that the length of the pendulum on the distant planet, L', is shorter than the length of the pendulum on Earth, L

By looking at formula (1), we see that g (the gravitational acceleration) is directly proportional to L. therefore, if L is shortened on the distant planet, it means that also the value of g is lower than on Earth:
so, the correct answer is
The gravitational acceleration on the planet is slightly less than g.
496/1127 = 0.44 = 44%
<span>sin A = 0.85/2.1. </span>
<span>A = 23.9o. </span>
<span>Fp = 1127 sin23.9 = 457 N. = Force parallel to the ramp. </span>
<span>Fn = 1127 Cos23.9 = 1,030 N. = Force </span>
<span>perpendicular to the ramp = Normal force. </span>
<span>Eff. = Fp/Fap = 457/496 = 0.92 = 92%
Correct answer: 92%</span>
When the particles<span> of a medium are </span>vibrating at right angles<span> to the </span>direction<span> of energy transport, then the </span>wave<span> is a ____ </span>wave<span>. In transverse </span>waves<span>, </span>particles<span> of the medium </span>vibrate<span> to and from in a </span>direction<span> perpendicular to the </span>direction<span> of energy transport. </span>