20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds
Answer:
Expression of work done is

Work done to move the sled is given as 1.94 J
Explanation:
As we know that the formula of work done is given as

here we know that
F = 6 N
d = 0.4 m

so we will have


Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
Answer:
This does not violate the conservation of energy.
Explanation:
This does not violate the conservation of energy because the hot body gives energy in the form of heat to the colder body, this second absorbs energy. This will be the case until both bodies reach the same temperature, reaching thermal equilibrium and reducing the transfer of thermal energy. In this way the energy was only transferred from one body to another but the total energy of the system (body 1 plus body 2) will be the same as in the beginning, respecting the principle of conservation of energy or also called the first principle of thermodynamics .
The part of physics that studies these processes is in turn called heat transfer or heat transfer or thermal transfer. Heat transfer occurs whenever there is a thermal gradient or when two systems with different temperatures come into contact. The process persists until thermal equilibrium is reached, that is, until temperatures are equalized. When there is a temperature difference between two objects or regions close enough, the heat transfer cannot be stopped, it can only be slowed down.
Answer:
linear acceleration

angular acceleration

Explanation:
As we know that the force due to tension force is upwards while weight of the disc is downwards
so we will have

also we have

now we have


now we have


so we have
linear acceleration

angular acceleration
