Answer:
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane is 23.52 m, 24° east of south
Explanation:
given information:
Ricardo walks 27.0 m in a direction 60.0 ∘ west of north, thus
A= 27
Ax = 27 sin 60 = - 23.4
Ay = 27 cos 60 = 13.5
Jane walks 16.0 m in a direction 30.0 ∘ south of west, so
B = 16
Bx = 16 cos 30 = -13.9
By = 16 sin 30 = -8
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane
R = √A²+B² - (2ABcos60)
= √27²+16² - (2(27)(16)(cos 60))
= 23.52 m
now we can use the sines law to find the angle
tan θ = 
= By - Ay/Bx -Ax
= (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
θ = 90 - (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
= 24° east of south
Answer:
The charge to mass ratio is 
Explanation:

We need to find how much charge is contained in the electron per unit of mass, to do this we divide the charge in an electron and the mass of an electron:

Answer: the pair of sunglasses
Explanation:
A good pair of sunglasses are composed of abosorbent lenses that filter the sunlight that affects the eyes retina, especially ultraviolet (UV). So, these sunglasses are used to reduce the amount of light or radiant energy transmitted.
On the other hand, normal reading glasses (in which the lens glass has not been treated to filter ultraviolet sunlight) will let UV rays pass through.
Therefore, if both glasses are exposed to sunlight, the sunglasses are expected to be warmer by absorbing that radiant energy and preventing it from reaching the eyes.
Answer:
7503.13 N/m
Explanation:
Use principle of conservation of energy.
Here, energy stored in the spring due to compression shall be utilized in attaining the potential energy of the mug.
Given that,
Length of the spring = 20 cm = 0.20 m
Compression, x = 8 cm = 0.08 m
mass of the mug, m = 350 g = 0.35 kg
h = 7 m
use the expression for energy balance -
(1/2)*k*x^2 = m*g*h
=> k = (2*m*g*h) / x^2
input the values
k = (2*0.35*9.8*7) / 0.08^2
= 7503.13 N/m