The one that is loaded worst. The overall weight is not important; tongue weight is a matter of loading. Our 12,000 lb snow cat trailer, which has stops to position the cat properly, has under 100 lbs tongue weight. Excessive tongue weight is a Bad Thing because it reduces weight on the towing vehicle's front wheels, leading to instability.
Answer:
Explanation:
Given mg = 4N .
m = 4 / g
At the bottom of the swing let centripetal acceleration be a
T - mg = ma
9 - 4 = ma
5 = 4 a / g
a = 5g / 4
Hello!
The independent variable is the variable deliberately changed.
The dependent variable is the variable that responds to change. So the answer is A.
Hope this helps. Any questions please just ask! Thank you!
1. a. longitudinal waves.
There are two types of waves:
- Transverse waves: in transverse waves, the oscillations of the wave occur in a direction perpendicular to the direction of propagation of the wave
- Longitudinal waves: in longitudinal waves, the oscillations of the waves occur parallel to the direction in which the waves are travelling.
So, these types of waves are called longitudinal waves.
2. d. a medium
There are two types of waves:
- Electromagnetic waves: these waves are produced by the oscillations of electric and magnetic field, and they can travel both in a medium and also in a vacuum (they do not need a medium to propagate)
- Mechanical waves: these waves are produced by the oscillations of the particles in a medium, so they need a medium to propagate - therefore, the correct choice is d. a medium
3. a. AM/FM radio
Analogue signals consist of continuous signals, which vary in a continuous range of values. On the contrary, digital signals consist of discrete signals, which can assume only some discrete values. For AM and FM radios, signals are transmitted by using analogue signals.
Answer:
a) v = √ g x
, b) W = 2 m g d
, c) a = ½ g
Explanation:
a) For this exercise we use Newton's second law, suppose that the block of mass m moves up
T-W₁ = m a
W₃ - T = M a
w₃ - w₁ = (m + M) a
a = (3m - m) / (m + 3m) g
a = 2/4 g
a = ½ g
the speed of the blocks is
v² = v₀² + 2 ½ g x
v = √ g x
b) Work is a scalar, therefore an additive quantity
light block s
W₁ = -W d = - mg d
3m heavy block
W₂ = W d = 3m g d
the total work is
W = W₁ + W₂
W = 2 m g d
c) in the center of mass all external forces are applied, they relate it is
a = ½ g