Answer:
Using the new cylinder the heat rate between the reservoirs would be 50 W
Explanation:
- Conduction could be described by the Law of Fourierin the form:
where
is the rate of heat transferred by conduction,
is the thermal conductivity of the material,
and
are the temperatures of each heat deposit,
is the cross area to the flow of heat, and
is the distance that the flow of heat has to go. - For the original cylinder the Fourier's law would be:
, and if
, then the expression would be:
where
is the diameter of the original cylinder, and
is the length of the original cylinder. - For the new cylinder, in the same fashion that for the first, Fourier's Law would be:
,where
is the heat rate in the second case,
and
are the new diameter and length. - But,
and
, substituting in the expression for
:
. - Rearranging:
. - In the last declaration of
, it could be noted that the expressión inside the parenthesis is actually
, then:
. - <u>It should be noted, that the temperatures in the hot and cold reservoirs never change.</u>
Answer:195 J
Explanation:
Given
mass of ball 
ball leaves the hand with 
maximum height reached by ball 
Initial Mechanical energy when ball just leaves the hand


considering hand to be datum so h_1=0[/tex]
so Potential energy at ground is zero


Mechanical Energy at highest point

at highest Point velocity is zero



Decrease in Mechanical energy


To help you I need to assume a wavelength and then calculate the momentum.
The momentum equation for photons is:
p = h / λ , this is the division of Plank's constant by the wavelength.
Assuming λ = 656 nm = 656 * 10 ^ - 9 m, which is the wavelength calcuated in a previous problem, you get:
p = (6.63 * 10 ^-34 ) / (656 * 10 ^ -9) kg * m/s
p = 1.01067 * 10^ - 27 kg*m/s which must be rounded to three significant figures.
With that, p = 1.01 * 10 ^ -27 kg*m/s
The answers are rounded to only 2 significan figures, so our number rounded to 2 significan figures is 1.0 * 10 ^ - 27 kg*m/s
So, assuming the wavelength λ = 656 nm, the answer is the first option: 1.0*10^-27 kg*m/s.
Given that,
Distance in south-west direction = 250 km
Projected angle to east = 60°
East component = ?
since,
cos ∅ = base/hypotenuse
base= hyp * cos ∅
East component = 250 * cos 60°
East component = 125 km
<span><span>Use the periodic table and your knowledge of isotopes to complete these statements.
When polonium-210 emits an alpha particle, the child isotope has an atomic mass of </span><span> ⇒ 206</span>.</span>
<span><span>I-131 undergoes beta-minus decay. The chemical symbol for the new element is </span><span> ⇒ Xe</span>.</span>
<span><span>Fluorine-18 undergoes beta-plus decay. The child isotope has an atomic mass of </span><span> ⇒ 18</span>.</span>