Answer:
$ 18.75
Explanation:
given,
capacity of the Dave’s car = 12 gallons
Assuming that the tank is 3/8 full before
Cost of gas per gallon = $2.50 per gallon of gas
Volume Dave have to fill
=
=
of full tank
=
volume Dave have to fill = 7.5 gallons
total money Dave spent
= 7.5 gallons x $2.50
= $ 18.75
Dave have to spend $ 18.75 to fill tank to it capacity.
Answer:
The temperature of the gas is 1197.02 K
Explanation:
From ideal gas law;
PV = nRT
Where;
P is the pressure of the gas
V is the volume of the gas
R is ideal gas constant = 8.314 L.kPa/mol.K
T is the temperature of the gas
n is the number of moles of gas
Volume of the gas in the cylindrical container = πr²h
Given;
r = 6/2 = 3 cm = 0.03 m
h = 11 cm = 0.11 m
V = π × (0.03)² × 0.11 = 3.11 × 10⁻⁴ m³ = 0.311 L
number of moles of oxygen gas = Reacting mass / molar mass


Therefore, the temperature of the gas is 1197.02 K
Answer:
In this case, the index of seawater replacement is 1.33, the index of refraction of air is 1, which is why the angle of replacement is less than the incident angle, so the fish seems to be closer
In the opposite case, when the fish looked at the face of the man, the angle of greater reason why it seems to be further away
Explanation:
This exercise can be analyzed with the law of refraction that establishes that a ray of light when passing from one medium to another with a different index makes it deviate from its path,
n₁ sin θ₁ = n₂ sin θ₂
where n₁ and n₂ are the refractive indices of the incident and refracted means and the angles are also for these two means.
In this case, the index of seawater replacement is 1.33, the index of refraction of air is 1, which is why the angle of replacement is less than the incident angle, so the fish seems to be closer
1 sin θ₁ = 1.33 sin θ₂
θ₂ = sin⁻¹ ( 1/1.33 sin θ₁)
In the opposite case, when the fish looked at the face of the man, the angle of greater reason why it seems to be further away
Answer:
5.59 m/s
Explanation:
We are given;
Mass = 110 kg
Initial velocity: u = 13.41 m/s
Force = 615 N
Time(t) = 1 s
Now, the formula for force is;
Force = mass x acceleration
Thus;
615 = 110 × acceleration
\Acceleration(a) = 615/110 = 5.591 m/s²
Now, using Newton's first law of motion, we can find acceleration (a). Thus;
v = u + at
v = 13.41 + (5.591 × 1)
v ≈ 19 m/s
So,the change in velocity is;
Final velocity(v) - Initial velocity(u) = 19 - 13.41 = 5.59 m/s
The correct answer is <span>3)

.
</span>
In fact, the total energy of the rock when it <span>leaves the thrower's hand is the sum of the gravitational potential energy U and of the initial kinetic energy K:
</span>

<span>As the rock falls down, its height h from the ground decreases, eventually reaching zero just before hitting the ground. This means that U, the potential energy just before hitting the ground, is zero, and the total final energy is just kinetic energy:
</span>

<span>
But for the law of conservation of energy, the total final energy must be equal to the tinitial energy, so E is always the same. Therefore, the final kinetic energy must be
</span>

<span>
</span>