Answer:
Answer:
1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
diameter = 1.5 mm
length, l = 5 cm
Potential difference, V = 9 V
current, i = 230 micro Ampere = 230 x 10^-6 A
radius, r = diameter / 2 = 1.5 / 2 = 0.75 x 10^-3 m
Let the resistivity is ρ.
Area of crossection
A = πr² = 3.14 x 0.75 x 0.75 x 10^-6 = 1.766 x 10^-6 m^2
Use Ohm's law to find the value of resistance
V = i x R
9 = 230 x 10^-6 x R
R = 39130.4 ohm
Use the formula for the resistance



ρ = 1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
The array of colors observed when viewing films of soap are caused by the interference, and from the reflections of light from two nearby surfaces (outer surface and inner surface). Among the choices, the closest answer would be B. reflection, refraction, and interference.
Answer:
The angle is 
Explanation:
From the question we are told that
The distance of separation is 
The wavelength of light is 
Generally the condition for destructive interference is mathematically represented as
![dsin(\theta ) =[m + \frac{1}{2} ]\lambda](https://tex.z-dn.net/?f=dsin%28%5Ctheta%20%29%20%20%3D%5Bm%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%5D%5Clambda)
Here m is the order of maxima, first minimum (dark space) m = 0
So
![100 *10^{-6 } * sin(\theta ) =[0 + \frac{1}{2} ]600 *10^{-9}](https://tex.z-dn.net/?f=100%20%2A10%5E%7B-6%20%7D%20%2A%20%20sin%28%5Ctheta%20%29%20%20%3D%5B0%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%5D600%20%2A10%5E%7B-9%7D)
=> ![\theta = sin^{-1} [0.003]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%20%3D%20%20sin%5E%7B-1%7D%20%5B0.003%5D)
=> 
Velocity = fλ
where f is frequency in Hz, and λ is wavelength in meters.
<span>2.04 * 10⁸ m/s = 5.09 * 10¹⁴ Hz * λ </span>
<span>(2.04 * 10⁸ m/s) / (5.09 * 10¹⁴ Hz ) = λ </span>
<span>4.007*10⁻⁷ m = λ </span>
<span>The wavelength of the yellow light = 4.007*10⁻⁷ m<span> </span></span>
Answer:
B. speed up
Explanation:
The acceleration of an object due to a body's gravity is:
g = GM / r²
where G is the universal constant of gravitation,
M is the mass of the body,
and r is the distance from the body.
As a planet approaches the sun, r decreases. As r decreases, g increases.