For nuclear reactions, we determine the energy dissipated from the process from the Theory of relativity wherein energy is equal to the mass defect times the speed of light. We calculate as follows:
E = mc^2 = 0.187456 (3x10^8)^2 = 1.687x10^16 J
Hope this answers the question.
Answer:
145.8 cm³ of paint
Explanation:
d₁ = Smaller diameter paintball = 5 cm
d₂ = Larger diameter paintball = 9 cm
V₂ = Volume of larger diameter paintball
Volume of smaller diameter paintball

Similarly

Dividing the above two equations, we get

∴ The larger one hold 163.296 cm³ of paint
Answer:
Part a) When collision is perfectly inelastic

Part b) When collision is perfectly elastic

Explanation:
Part a)
As we know that collision is perfectly inelastic
so here we will have

so we have

now we know that in order to complete the circle we will have


now we have

Part b)
Now we know that collision is perfectly elastic
so we will have

now we have


Answer:
15.71 m/s
Explanation:
We are given;
Time; t = 0.2 s
Radius; r = 0.5 m
The circumference will give us the distance covered.
Formula for circumference is 2πr
Thus; Distance = 2πr = 2 × π × 0.5 = π
Linear speed = distance/time = π/0.2 = 15.71 m/s
Answer:
<em>The final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC</em>
Explanation:
The initial charge on 4 mF capacitor = 4 mf x 50 V = 200 mC
The initial Charge on 6 mF capacitor = 6 mf x 30 V =180 mC
Since the negative ends are joined together the total charge on both capacity would be;
q = 
q = 200 - 180
q = 20 mC
In order to find the final charge on the 6.0 mF capacitor we have to find the combined voltage
q = (4 x V) + (6 x V)
20 = 10 V
V = 2 V
For the final charge on 6.0 mF;
q = CV
q = 6.0 mF x 2 V
q = 12 mC
Therefore the final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC