Answer:
1,520.00 calories
Explanation:
Water molecules are linked by hydrogen bonds that require a lot of heat (energy) to break, which is released when the temperature drops. That energy is called specific heat or thermal capacity (ĉ) when it is enough to change the temperature of 1g of the substance (in this case water) by 1°C. Water ĉ equals 1 cal/(g.°C).
Given that ĉ = Q / (m.ΔT),
where Q= calories transferred between the system and its environment or another system (unity: calorie or cal) (what we are trying to find out),
m= mass of the substance (unity: grams or g), and
ΔT= difference of temperature (unity: Celsius degrees or °C); and
m= 95g and ΔT= 16°C:
Q= 1 cal/(g.°C).95g.16°C =<u> 1,520.00 cal
</u>
Answer:
the internal energy of the gas is 433089.52 J
Explanation:
let n be the number of moles, R be the gas constant and T be the temperature in Kelvins.
the internal energy of an ideal gas is given by:
Ein = 3/2×n×R×T
= 3/2×(5.3)×(8.31451)×(24 + 273)
= 433089.52 J
Therefore, the internal energy of this gas is 433089.52 J.
Answer:
2.286 ohm
Explanation:
R1 = 16 ohm
R2 = 8 ohm
R3 = 4 ohm
They all are connected in parallel combination
Let the equivalent resistance is R.
1/R = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3
1/R = 1/16 + 1/8 + 1/4
1/R = (1 + 2 + 4) / 16
1/R = 7 / 16
R = 16/7 = 2.286 ohm
Answer:
Pressure difference between Top and Bottom of the cylinder is given as

Explanation:
As we know that the force due to pressure is balanced by the weight of the cylinder
So we will have

so we have

so we have

so we have
