Answer:
Explanation:
In first case we are interested in one time 6 in six rolls
Thus probability = number of chances required/Total chances
= 1/6
Similarly in the second case probability = 2/12 = 1/6
In the same way in last case probability = 100/600 = 1/6
The probability is the same . Thus all the cases has equal chances
1) Focal length
We can find the focal length of the mirror by using the mirror equation:

(1)
where
f is the focal length

is the distance of the object from the mirror

is the distance of the image from the mirror
In this case,

, while

(the distance of the image should be taken as negative, because the image is to the right (behind) of the mirror, so it is virtual). If we use these data inside (1), we find the focal length of the mirror:

from which we find

2) The mirror is convex: in fact, for the sign convention, a concave mirror has positive focal length while a convex mirror has negative focal length. In this case, the focal length is negative, so the mirror is convex.
3) The image is virtual, because it is behind the mirror and in fact we have taken its distance from the mirror as negative.
4) The radius of curvature of a mirror is twice its focal length, so for the mirror in our problem the radius of curvature is:
<span>Bit level for a CCD (Charged coupled device) with a greatest possible pixel value of 4095:The relationship between the bit level and pixel value is given as:pixel value = 2^bit level.Most charged coupled devices (CCDs) have 8-bit, 16-bit, 32-bit levels.Using simple mathematics, we can see that 2^12 = 4096.Since the maximum number of pixels is 4095, the bit level is 12., i.e. the CCD has 12-bit level.</span>
Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N