Answer:
D) -Q
Explanation:
The charge inserted will induce -Q charge on the inner surface and + Q on the outer surface of the shell . This charge is called bound charge because it remained attached with opposite charge inserted inside.
The magnitude of the average force that the ball exerts against his glove is 600 N

<h3>Further explanation</h3>
Newton's second law of motion states that the resultant force applied to an object is directly proportional to the mass and acceleration of the object.

F = Force ( Newton )
m = Object's Mass ( kg )
a = Acceleration ( m )
Let us now tackle the problem !

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.15 kg
initial speed of ball = u = 40 m/s
final speed of ball = v = 0 m/s
distance = d = 20 cm = 0.2 m
<u>Asked:</u>
average force = F = ?
<u>Solution:</u>
<em>We will use </em><em>Newton's Law of Motion</em><em> to solve this problem as follows:</em>







<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics
Answer:R=1607556m
θ=180degrees
Explanation:
d1=74.8m
d2=160.7km=160.7km*1000
d2=160700m
d3=80m
d4=198.1m
Using analytical method :
Rx=-(160700+75*cos(41.8))= -160755.9m
Ry= -(74.8+75sin(41.8))-198.1=73m
Magnitude, R:
R=√Rx+Ry
R=√160755.9^2+20^2=160755.916
R=160756m
Direction,θ:
θ=arctan(Rx/Ry)
θ=arctan(-73/160755.9)
θ=-7.9256*10^-6
Note that θ is in the second quadrant, so add 180
θ=180-7.9256*10^6=180degrees
Answer:
a)
b)
c)
d)
e)
Explanation:
Given that:
- initial speed of turntable,

- full speed of rotation,

- time taken to reach full speed from rest,

- final speed after the change,

- no. of revolutions made to reach the new final speed,

(a)
∵ 1 rev = 2π radians
∴ angular speed ω:

where N = angular speed in rpm.
putting the respective values from case 1 we've


(c)
using the equation of motion:

here α is the angular acceleration



(b)
using the equation of motion:





(d)
using equation of motion:



(e)
using the equation of motion:


