Answer:
468449163762.0812 W
Explanation:
m = Mass = 
V = Volume =
r = Distance of sphere from isotropic point source of light = 0.5 m
R = Radius of sphere = 2 mm
= Density = 19 g/cm³
c = Speed of light = 
A = Area = 
I = Intensity = 
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Force due to radiation is given by

According to the question

The power required of the light source is 468449163762.0812 W
We know that acceleration is change in velocity by time taken for that change.
In this case velocity change is 3.7 m/s
Time taken for this change = 60 ms = 
So acceleration of frog = 
= 61.66 m/
So acceleration of frog is 61.66 m/
o it is evident that frog is capable of remarkable accelerations.
Answer:
We know that force applied per unit area is called pressure.
Pressure = Force/ Area
When force is constant than pressure is inversely proportional to area.
1- Calculating the area of three face:
A1 = 20m x 10 m =200 Square meter
A2 = 10 mx 5 m = 50 Square meter
A3 = 20m x 5 m = 100 Square meter
Therefore A1 is maximum and A2 is minimum.
2- Calculate pressure:
P = F/ A1 = 30 / 200 = 0.15 Nm⁻² ( minimum pressure)
P = F / A2 = 30 / 50 = 0.6 Nm⁻² ( maximum pressure)
Hence greater the area less will be the pressure and vice versa.
Answer:

Explanation:
The energy needed to ionize a hydrogen atom in the ground state is:

The energy of the photon is related to the wavelength by

where
h is the Planck constant
c is the speed of light
is the wavelength
Solving the formula for the wavelength, we find

Answer:
v = 38.73 m/s
Explanation:
Given
Extension of the bow, x = 50 cm = 0.5 m
Force of the arrow, F = 150 N
Mass of the arrow, m = 50 g = 0.05 kg
speed of arrow, v = ? m/s
We start by finding the spring constant
Remember, F = kx, so
k = F/x
k = 150 / 0.5
k = 300 N/m
the potential energy if the bow when pulled back is
E = 1/2kx²
E = 1/2 * 300 * 0.5²
E = 0.5 * 300 * 0.25
E = 37.5 J
The speed of the arrow will now be found by using the law of conservation of energy
1/2kx² = 1/2mv²
kx² = mv²
v² = kx²/m, on substituting, we have
v² = (300 * 0.5²) / 0.05
v² = 75 / 0.05
v² = 1500
v = √1500
v = 38.73 m/s