Using the given formula with v0=56 ft/s and h=40 ft
h = -16t2 + v0t
40 = -16t2 + 56t
16t2 - 56t + 40 = 0
Solving the quadratic equation:
t= (-b+/-(b^2-4ac)^1/2)/2a = (56+/-((-56)^2-4*16*40)^1/2)/2*16 = (56 +/- 24) / 32
We have two possible solutions
t1 = (56+24)/32 = 2.5
t2 = (56-24)/32 = 1
So initially the ball reach a height of 40 ft in 1 second.
The answer is 96 N .....................................
Answer:
B.
Explanation:
One of the ways to address this issue is through the options given by the statement. The concepts related to the continuity equation and the Bernoulli equation.
Through these two equations it is possible to observe the behavior of the fluid, specifically the velocity at a constant height.
By definition the equation of continuity is,

In the problem
is
, then


<em>Here we can conclude that by means of the continuity when increasing the Area, a decrease will be obtained - in the diminished times in the area - in the speed.</em>
For the particular case of Bernoulli we have to


For the previous definition we can now replace,


<em>Expressed from Bernoulli's equation we can identify that the greater the change that exists in pressure, fluid velocity will tend to decrease</em>
The correct answer is B: "If we increase A2 then by the continuity equation the speed of the fluid should decrease. Bernoulli's equation then shows that if the velocity of the fluid decreases (at constant height conditions) then the pressure of the fluid should increase"
Hello.
The formula for Power is Work divided by Time; however, we do not have our value for Work - yet.
To find for the Work inputted, we need to use its formula: Force * Distance.
Let's multiply our Force by our Distance. Remember that our Force is always measured in Newtons (N), and our Distance is measured by Meters (M).
35,000 * 25 = 875,000 J (Unit for Work is "J" or "Joules")
Now that we have the value for Work, let's apply it to our Power formula.
P = 875,000 / 45; 19,444.44~
The Power required to lift the girder is 1944.44~ W (Unit for Power is "W" or "Watts").
I hope this helps!
The correct answer to the question is that the lost mass has been converted into energy.
EXPLANATION:
From Einstein's theory, we know that energy and mass are inter convertible .
When some amount of mass is lost, same amount of energy equivalent to mass is produced.
Let us consider m is the mass lost during any reaction. Hence, the amount of energy produced will be-
Energy E =
Here, c is the velocity of light i.e c = 
As per the question, uranium-235 undergoes fission. The amount of mass defect is 0.1 %.
The mass defect is defined as the difference between mass of reactants and products. During the fission, energy is produced.
The energy produced in this reaction is nothing else than the energy equivalent to mass defect. Approximately 199.5 Mev of energy equivalent to this mass defect is produced in this reaction.