Complete Question
In an action movie, the villain is rescued from the ocean by grabbing onto the ladder hanging from a helicopter. He is so intent on gripping the ladder that he lets go of his briefcase of counterfeit money when he is 130 m above the water. If the briefcase hits the water 6.0 s later, what was the speed at which the helicopter was ascending?
Answer:
The speed of the helicopter is 
Explanation:
From the question we are told that
The height at which he let go of the brief case is h = 130 m
The time taken before the the brief case hits the water is t = 6 s
Generally the initial speed of the briefcase (Which also the speed of the helicopter )before the man let go of it is mathematically evaluated using kinematic equation as
Here s is the distance covered by the bag at sea level which is zero
=>
=> 
=> 
Answer:
The induced current is 0.084 A
Explanation:
the area given by the exercise is
A = 200 cm^2 = 200x10^-4 m^2
R = 5 Ω
N = 7 turns
The formula of the emf induced according to Faraday's law is equal to:
ε = (-N * dφ)/dt = (N*(b2-b1)*A)/dt
Replacing values:
ε = (7*(38 - 14) * (200x10^-4))/8x10^-3 = 0.42 V
the induced current is equal to:
I = ε /R = 0.42/5 = 0.084 A
The average speed can be easily calculated by taking the
ratio of distance and time. That is:
average speed = distance / time
so calculating:
average speed = 4875 ft / 6.85 minutes
<span>average speed = 711.68 ft / min</span>
The source charges' magnitude is signified by the arrows pointing outward. The more arrows there are, the greater is its magnitude. This is because, each arrow represents an electrical force exerted by the source. When you add up all the arrows there is, the electrical force becomes even greater. The answer in descending order would be C > A > B > D.
Answer:
90.9 seconds
Explanation:
m = Mass of liquid = Volume×Density
c = Specific heat
= Change in temperature
t = Time taken
Room temperature = 75 °F
Converting to Celsius

Heat required to raise the temperature of water

Power

Efficiency of the plate

Heat required to raise the temperature of water


Time taken to heat the aceton is 90.9 seconds