Answer: a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Explanation:
a) given 980 ps
Expected answer is 980 * 10^-12
Therefore, 980ps = 9.8*10^-10s
b) given 980 fs
Expected answer is 980 * 10^-15
Therefore, 980fs = 9.8*10^-13s
c) given 17 ns
Expected answer is 17 * 10^-9
Therefore, 17ns = 1.7*10^-8s
d) given 577 μs
Expected answer is 577 * 10^-6
Therefore, 577μs = 5.57*10^-4s
a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Answer:
No, the 50 ohm and 100 ohm resistor will not continue to operate.
Explanation:
A closed circuit is the circuit in which there is no break between the negative and the positive end of the battery.
When in this, combinational circuit the 80 ohm resistor fail then there will not any continue supply of current in the circuit due to the breakage because the electron will flow from negative end of the battery to positive end if their is no breaking in the circuit.
Therefore the 50 ohm and 100 ohm circuit will not continue to operate because of the breaking of the circuit and current will not flow.
Answer:
114.32195122 but Round your answer to three significant figures.) is 114
Explanation:
Just took the test
Answer:
T = 273 + (-50) = 273 – 50 = 223 K
R = 188.82 J / kg K for CO2
Density (Martian Atmosphere) = P / RT = 900 / 188.92 x 223 = 900 / 42129.16 = 0.0213 kg / 
T = 273 +18 = 291 K, R = 287 J / kg k (for air) P = 101.6 k Pa = 101600 Pa
Density (Earth Atmosphere) = P / RT = 101600 / 287 x 291 = 1.216 kg /