The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
Answer:
a.3.20m
b.0.45cm
Explanation:
a. Equation for minima is defined as: 
Given
,
and
:
#Substitute our variable values in the minima equation to obtain
:

#draw a triangle to find the relationship between
and
.
#where 

Hence the screen is 3.20m from the split.
b. To find the closest minima for green(the fourth min will give you the smallest distance)
#Like with a above, the minima equation will be defined as:
, where
given that it's the minima with the smallest distance.

#we then use
to calculate
=4.5cm
Then from the equation subtract
from
:

Hence, the distance
is 0.45cm
Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N
10,000 units of momentum.
p=mv
20,000=m(2v)
10,000=mv
For the answer to the question above,
<span>To be 0.1 miles away from the check point ,
the car has to travel 1.4 miles OR 1.6 miles. </span>
53 miles = 60 minutes
1.4 miles = 1.4 / 53 X 60 = 1.5849056 minutes OR 95.1 seconds
<span>1.6 miles = 1.6 /53 X 60 = 1.8113207 minutes OR 108.7 seconds
</span>So the answer is <span>95.1s and 108.7s
I hope my answer helped you</span>