A goes with 2 and B goes with 1.
The area of the sprinkles can be determined through the area of a circle that is pi * r^2 in which the given dimensions above are the radii, r. The second scenarios radius is only half of the original, that is 4 ft. In this case, we can compute the area of the second again. We calculate next the difference of two areas of circles.
If we assume also that the temperature of the air does not change, we can use Boyle's Law:
p₁V₁ = p₂V₂
Now, we know:
p₁ = 100kPa
V₂ = 100cm³ (the volume of the tyre)
V₁ = 120cm³ (becuse the air is contained inside the tyre AND the pump)
We can solve for p₂:
p₂ = (p₁V₁)/V₂
= (100×120)/100
= 120kPa
Therefore your answer is: 120kPa
Given:
rod of circular cross section is subjected to uniaxial tension.
Length, L=1500 mm
radius, r = 10 mm
E=2*10^5 N/mm^2
Force, F=20 kN = 20,000 N
[note: newton (unit) in abbreviation is written in upper case, as in N ]
From given above, area of cross section = π r^2 = 100 π =314 mm^2
(i) Stress,
σ
=force/area
= 20000 N / 314 mm^2
= 6366.2 N/mm^2
= 6370 N/mm^2 (to 3 significant figures)
(ii) Strain
ε
= ratio of extension / original length
= σ / E
= 6366.2 /(2*10^5)
= 0.03183
= 0.0318 (to three significant figures)
(iii) elongation
= ε * L
= 0.03183*1500 mm
= 47.746 mm
= 47.7 mm (to three significant figures)
Answer:
<h2>
The potential difference increases </h2>
Explanation:
from the relation 
where E= electric field (force per coulomb)
V= voltage
d= distance
Hence the voltage is going to be V= E×d.
Therefore this means that increasing the distance increases the voltage.