Positions. Happy to help! Please mark as Brainliest!
Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g
Answer:
23.1 N/C
Explanation:
OP = 3 m , OQ = 4 m

q = - 8 nC, Q = 75 nC
Electric field at P due to the charge Q is

Electric field at P due to the charge q is

According to the diagram, tanθ = 3/4
Resolve the components of E1 along x axis and along y axis.
So, Electric field along X axis, Ex = - E1 Cos θ
Ex = - 27 x 4 / 5 = - 21.6 N/C
Electric field along y axis, Ey = E1 Sinθ - E2
Ey = 27 x 3 /5 - 8 = 8.2 N/C
The resultant electric field at P is given by

Answer:
t = 2 s
Explanation:
As we know that fish is pulled upwards with uniform maximum acceleration
then we will have

here we know that maximum possible acceleration of so that string will not break is given as

now we have


now for such acceleration we can use kinematics


t = 2 s
Answer:
5.843 m
Explanation:
suppose that the arrow leave the bow with a horizontal speed , towards he bull's eye.
lets consider that horizontal motion
distance = speed * time
time = 40/ 37 = 1.081 s
arrow doesnot have a initial vertical velocity component. but it has a vertical motion due to gravity , which may cause a miss of the target.
applying motion equation
(assume g = 10 m/s²)

Arrow misses the target by 5.843m ig the arrow us split horizontally