Answer:
d ≈ 7,6 g/cm³
Explanation:
d = m/V = 40g/5,27cm³ ≈ 7,6 g/cm³
V = l³ = (1.74cm)³ ≈ 5,27 cm³
Answer:A. infants who listen to Mozart are smarter than those that don't.
Explanation: Common Sense is a sound practical judgement of the scheme of things, it can be easily understood as one thinks about life situation.
All other options such as MOST OLDER PEOPLE LIVE SAD AND SOLITARY LIVES ARE CORRECT AS THEY ARE KNOWN TO BE MORE LIKELY TO FALL SICK EASILY.
EATING "COMFORT FOOD" MAKES YOU FEEL HAPPIER IS KNOWN TO BE TRUE AND "COMMONSENSE"
UNLEASHING ANGER CAN MAKE YOU MORE AGGRESSIVE IS A "COMMONSENSE".
only the first option which says infants who listen to Mozart are smarter than those that don't listen to Mozart is not a "commonsense" psychological myth.
Answer:
Magnification, m = 3
Explanation:
It is given that,
Focal length of the lens, f = 15 cm
Object distance, u = -10 cm
Lens formula :

v is image distance

Magnification,

So, the magnification of the lens is 3.
Answer:
2.08 kg
Explanation:
Newton's second law states that the acceleration of an object is proportional to the force applied to the object, according to the equation:

where F is the force applied, m is the mass of the object and a its acceleration.
In this situation, the soccer ball is kicked with a force F=13.5 N and its acceleration is a=6.5 m/s^2, therefore its mass is

Here in this question as we can see there is no air friction so we can use the principle of energy conservation


now here we know that



now plug in all values in above equation

divide whole equation by mass "m"



so height of the ball from ground will be 1.35 m