By wave particle duality.
Wavelength , λ = h / mv
where h = Planck's constant = 6.63 * 10⁻³⁴ Js, m = mass in kg, v = velocity in m/s.
m = 1kg, v = 4.5 m/s
λ = h / mv
λ = (6.63 * 10⁻³⁴) /(1*4.5)
λ ≈ 1.473 * 10⁻³⁴ m
Option D.
Answer:
by using formula F=ma which is m stand for mass a stand for acceleration. so 500kg × 2 ms^-2
Answer:
1.10261 times g
416.17506 mph
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Dividing by g

The acceleration is 1.10261 times g

In mph

The speed of the dragster is 416.17506 mph
The correct order is (in decreasing order of gravity strength)
Jupiter - Neptune - Venus - Mars
In fact, Wayne's weight on each planet is given by

where m is Wayne's mass, which is a constant value, and g is the gravity strength at the surface of the planet. Therefore, the Wayne's weight W on each planet is directly proportional to the gravity strength of that planet: so the planet with the strongest gravity is the one where Wayne's weight is the greatest (Jupiter, 333 pounds), followed by Neptune (159), Venus (128) and Mars (53).
Efficiency η of a Carnot engine is defined to be:
<span>η = 1 - Tc / Th = (Th - Tc) / Th </span>
<span>where </span>
<span>Tc is the absolute temperature of the cold reservoir, and </span>
<span>Th is the absolute temperature of the hot reservoir. </span>
<span>In this case, given is η=22% and Th - Tc = 75K </span>
<span>Notice that although temperature difference is given in °C it has same numerical value in Kelvins because magnitude of the degree Celsius is exactly equal to that of the Kelvin (the difference between two scales is only in their starting points). </span>
<span>Th = (Th - Tc) / η </span>
<span>Th = 75 / 0.22 = 341 K (rounded to closest number) </span>
<span>Tc = Th - 75 = 266 K </span>
<span>Lower temperature is Tc = 266 K </span>
<span>Higher temperature is Th = 341 K</span>