Magnetic flux can be calculated by the product of the magnetic field and the area that is perpendicular to the field that it penetrates. It has units of Weber or Tesla-m^2. For the first question, when there is no current in the coil, the flux would be:
ΦB = BA
A = πr^2
A = π(.1 m)^2
A = π/100 m^2
ΦB = 2.60x10^-3 T (π/100 m^2 ) ΦB = 8.17x10^-5 T-m^2 or Wb (This is only for one loop of the coil)
The inductance on the coil given the current flows in a certain direction can be calculated by the product of the total number of turns in the coil and the flux of one loop over the current passing through. We do as follows:
L = N (ΦB ) / I
L = 30 (8.17x10^-5 T-m^2) / 3.80 = 6.44x10^-4 mH
Answer:
<u>The flux decreases because the angle between B⃗ and the coil's axis changes.</u>
<u />
Explanation:
The flux through the coil is given by a dot product, between the magnetic field and the vector representing the area of the coil.

The latter vector has direction perpendicular to the plane in which the area of the coil is, and magnitude equal to the area of the coil. As in the attached image, the vector S is the vector respresenting the area of the coil.
Therefore, the flux will be maximum when the vector S is in the same direction as B, and will be zero when they are perpendicular.
Now, if <em>the coil is rotated so that the magnetic field is in the plane of the coil </em>then, the vectors S and B are perpendicualr, and there will not be net magnetic flux, that is, the flux will decrease.
Kinetic energy<span> is the </span>energy<span> of motion. An object that has motion - whether it is vertical or horizontal motion - has </span>kinetic energy<span>. It is expressed as:
KE = mv^2 /2
720 = 10.0v^2 /2
v = 12 m/s
Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
What is Potential Energy? You probably already know that without eating, your body becomes weak from lack of energy. Take a few bites of a turkey sandwich, and moments later, you feel much better. That's because food molecules contain potential energy, or stored energy, that can do work in the future. Hope it helps
Answer:
the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15
Explanation:
Given that;
speed of car V = 120 km/h = 33.3333 m/s
Reaction time of an alert driver = 0.8 sec
Reaction time of an alert driver = 3 sec
extra time taken by sleepy driver over an alert driver = 3 - 0.8 = 2.2 sec
now, extra distance that car will travel in case of sleepy driver will be'
S_d = V × 2.2 sec
S_d = 33.3333 m/s × 2.2 sec
S_d = 73.3333 m
hence, number of car of additional car length n will be;
n = S_n / car length
n = 73.3333 m / 5m
n = 14.666 ≈ 15
Therefore, the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15